MotivasyonRehberlikYKS

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Ders Çalışmak Önemli Peki Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur?

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

1. ÇALIŞMA ORTAMININ DÜZENLENMESİ

Çalışma ortamınız sizi ders çalışmaya teşvik edici olmalıdır. Bir başka anlatımla öğrenci ders çalıştığı ortamdan zevk almalıdır. O ortamda bulunmak sizi rahatsız etmemelidir. Sizi ders çalışırken alıkoyacak btün materyaller odadan dışarı çıkarılmalıdır. Ders çalışırken ihtiyaç duyacağınız kalem, silgi , uç vb malzemeler mutlaka ders çalışmaya başlamadan önce kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır.

2. ETKİN OKUMA

Okumak ders çalışmanın olmazsa olmazıdır. Bir çok öğrenci okuma becerisi elde etmekte zorlanır. Çünkü okumak bir müzik aleti çalmaya benzer. Okuma alışkanlığı mutlaka kazanılmış olunmalıdır. Çünkü sınavlarda ve ders çalıştığımız zamanlarda okuduğumuzu ne kadar kolay anlarsak o kadar başarılı olacağız anlamına gelir. Ayrıca sınav esnasında hızlı okuyarak zamandan tasarruf etmemiz de olası bir durumdur. Sınava hazırlanan değil hepimizin en azından günde yarım saat kadar okuması kişisel gelişimimiz olmazsa olmazıdır.

3.ETKİN DİNLEME

Etkin dinleme aslında bir çok aşamadan oluşur.

İzle

Öğrenci bu bölümde öğretmeni gözlemlemeyi çok bir şekilde bilmelidir. Öğretmenin konuyu anlatırken vurgu yaptığı noktalar mutlaka anlaşılmalı, anlaşılmadığı yerde mutlaka sorulmalıdır. Unutmayın bu dersi daha sonra tekrar edeceksiniz ve tekrar ederken mantığını anlamadığınız bir nokta olmamalı. Konuyu tekrar ederken öğretmenden ana hatları ile konuyu dinlemiş ve mutlaka anlamış olmanız gerekmektedir.

Fikirler

Her konu ana bir mantık üzerine kurulmuştur. Öğretmeni dinlerken bu ana mantığını en iyi şekilde anlamak konuyu kendiniz çalışırken size kolaylık sağlayacaktır. Bir konunun neden var olduğunu ve yapılan bu işlemlerin neden yapıldığının mantığını anlamamış bir öğrenci dersten çıktığında bu dersi tekrar edecek yeterli malzemeye sahip değildir.

Katıl

Mutlaka derse katılmanız gerekmekte, çünkü öğretmenin anlattıklarını can kulağı ile dinleyen bir öğrencinin mutlaka soracağı bir şeyler vardır. Soru sormaktan çekinmeyin. Derste anlamadığının o eksik zinciri tamamladığınız anda aslında temelini attığınız bu konunun ileride çok sağlam olacağını göreceksiniz.

Not Tut

Derste not tutmanız faydalarını uzun uzun anlatacak değiliz. Ancak not tutan öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha başarılı olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca ders çalışmanın en önemli ayaklarından biri olan evde tekrar; düzenli not tutan öğrenciler için daha verimli olacaktır.

4. EVDE TEKRAR

Yukarıda anlattıklarımızı uygulayarak dinlediğiniz bir dersi mutlaka ama mutlaka evde kendiniz tekrar etmeli derste çözdüğünüz örnekleri bir kezde siz uğraşarak çözmeye çalışmalısınız. Bu sayede konuyu çok daha iyi anladığınızı fark edeceksiniz. Tekrarları aksatmanız durumunda bunların sürekli olarak birikeceğini ve ileride artık tekrar programı uygulayamadığınızı göreceğinizi lütfen unutmayın.

5.TEST ÇÖZ

Öğrendiğimiz ve tekrar ettiğimiz konularla ilgili test çözmemiz konunun pekişmesi açısından önemlidir. Test çözerken derste tuttuğunuz notlara bakmaktan çekinmeyin. Çözemediğiniz bir soru karşısında mutlaka notlarınızı karıştırın ve çözemediğiniz soruya benzer örneklerin çözümlerini inceleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu