GenelRehberlik

Dikkat Eksikliği ile Nasıl Mücadele Edilir?

Sınavlara Hazırlanırken Hepimizin Problemi Dikkat Eksikliği

SINAVLARA HAZIRLIKTA DİKKAT EKSİKLİĞİ

Süper bir hayal kurdunuz. Geleceğinizi planladınız sınava hazırlanacak, istediğiniz bölümü kazanacak, hayal ettiğiniz mesleği yapacak ve güzel , huzurlu bir hayat geçireceksiniz. Ayaklarınız yere basmıyor. Bu hayalin peşinden koşmak sınavda istediğiniz puanı almak için tüm test kitaplarını aldınız, dershaneye yazıldınız, özel hocalar tuttunuz ancak başa çıkmanız gereken bir problem var Sınavlara Hazırlıkta Dikkat Eksikliği…

Dikkat Eksikliği
Dikkat Eksikliği

Tam hayallerinizin peşinden koşmaya başladınız aradan 5 10 dakika geçti geçmedi. Aklınız kayıyor ve başka bir şeyler mi düşünmeye başlıyorsunuz. İşte bunun adı dikkat eksikliği… Bir sorun var ve baş etmeniz gerek. Peki neler yapabiliriz. Sınavlara Hazırlıkta Dikkat Eksikliği ile Nasıl Mücadele Edebiliriz? 

Bu yazımızda sizlere dikkat eksikliği ile nasıl mücadele edebileceğimiz konusunda uzman görüşlerine yer vermeye çalıştık.

 

Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Hani hepimize olmuştur. Elimizdeki telefonu yada kalemi dakikalarca aradığımız ve en sonunda ” aaa elimdeymiş dediğimiz” işte hep dikkat eksikliği. Ders çalışmaya başladın masayı temizledin, ihtiyacın olacak her şeyi yanına aldın ve her şey çok güzel başladı. Ancak içinde farklı bir istek var en ufacık ses bile senin tüm dikkatini dağıtmaya yetiyor. Bazen defalarca okumana rağmen anlamadığını hissediyorsun. Normalde ilgini çekmeyecek olaylar bile ilgini çekmeye başladı. Telefonun sürekli aklında…Olur olmadık hayallere dalıyorsun, bir metni defalarca okuyor ama anlamıyorsun. İşte bunlar hep dikkat eksikliği hemde sınava hazırlanırken. SINAVLARA HAZIRLANIRKEN DİKKAT EKSİKLİĞİ İLE NASIL MÜCADELE EDERİM?

Çalıştığınız Ortamı Düzenleyin 

Çalışma ortamı hepimiz için önemlidir. Sakin temiz ve sade olmalı. Dikkatimizi dağıtacak nesneler çalışma ortamından uzaklaştırılmalıdır. Örneğin laptop, mp3 player, telefon vb nesnelerin çalışma ortamından uzaklaştırılması çalışma esnasında size dikkatinizi toplamada yardımcı olacaktır.

Hedefler Koyun

Kim demiş illa bir oturuşta 1 saat ders çalışman gerek diye? Kendiniz daha kısa hedefler koyun. Örneğin “bu testin ilk sayfasını dikkatim dağılmadan çözebilirsem 10 dakika dinlenir ardından diğer sayfasını çözerim.” Ama lütfen dikkat 10 dakika dediğiniz ara sadece ara olmalı telefon veya pc ile uğraşacağınız küçük bir kaçamak yada en yakın arkadaşla yapılan dedikodu zamanı olmamalı, 10 dakika olarak kalmalı.

SINAVDA DİKKATİ NASIL ARTTIRABİLİRİZ?

Öncelikle yapılan sınavların sadece bilgiyi ölçmediğini, kaygı ve endişe durumlarında kriz yönetimi konusunda kişişel becerinizi ölçtüğünü unutmayın. Yapılan sınavların tek amacı ne kadar bildiğinizi ölçmek değil, kriz anında bildiklerinizi uygulayabilip, uygulayamadığınız.

Kriz YönetimiSınavda her şey sizin elinizde olan ipin kopması için hazırlanmıştır. Sınava çok iyi hazırlanmış, tüm testleri çözmüş ve elinizden geleni yapmış olabilirsiniz. Ancak kaygı düzeyinizi ve dikkat düzeyinizi yeterli seviyede tutamadığınız o an hatalar üst üste gelecektir. O nedenle unutmayın ipler sizin elinizde ve siz sizin sınavınızı yöneten kişisiniz.

 

Verimli ders çalışma yöntemlerini kullanarak hazırlandığınız bir sınavda eğer kaygı ve endişe düzeyinizi orta seviyede, dikkat seviyenizi üst düzeyde tutmayı başarırsanız sınavda başarılı olmanız mutlaktır.

 

Benzer Paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker